Výhody a nevýhody studia MBA

 MBA bývá častokrát považovaný za ideální způsob, který může posunout člověka v jeho kariéře do jiných výšin. Studenti programů MBA ví, že rozvoj jejich znalostní základny jim pomůže ujat se možností, pro které by pak museli velmi dlouho vyčkávat.

Ví rovněž, že postup v kariéře, který vzdělání MBA obnáší, zdůvodní težkou práci, nekonečné večery a hromady přečtených dokumentů a vyřešených úkolů. Ve většině případů je tomu skutečně tak. MBA se určitě odlišuje od škol, které mnoho lidí dosud získala, ať již se to dotýká předmětů, druhu vyučování, vzájemné návaznosti výuky také konečného cíle vzdělání. Hodně lidí je zaměstnáno v oboru, který nemá celkem společného s jejich původním směřováním studia na vysoké škole. Nebo se titul, který získali, využije na některé části jejich profese, ale ne pro každého.

Kariéra bývá pro studenty postupem z jednoho zaměstnání do vedlejšího, v nemž konkuruje s hodně jinými se stejnou kvalifikací a zázemím. MBA absolventovi umožní posunout se do jiné uroveň zaměstnání či profesních . Umožňuje komukoliv vyniknout nad ostatními a to stylem, jehož si mnohé firmy povšimnou. Dá se to popsat tak, že většina lidí či společností si je vědoma, že vzdělání MBA znamená, že jeho držitel má alespoň základní vědomosti o financování, účetnictví, lidských zdrojích, marketing, řízení rizik, strategii, řízení dodavatelského řetězce, platbách a dálších znalostech. Nebo že titul MBA jasně prozrazuje o absolventovi mnohem více než jeho minulé tituly ze výuky ,nebo kterýkoli jiný vysokoškolský titul.

Je-li MBA vzdělání navíc z výborné, akreditované školy, tím lépe, protože obdobný původ kvality lze očekávat rovněž u žáka samotného. Z toho vyplývá, že ne každý MBA program je vhodné pro každého. MBA programy jsou postavené na klasickém základu kurzů či předmětů, přesto však je mnoho způsobů, jak se od sebe můžou programy lišit a proklamovat jeho vlastní kvality. Univerzita může na fakultě třeba zaměstnávat několik slavných jmen z oboru marketing, což by znamenalo, že je vhodné zvážit její program MBA právě kvůli této oblasti. Pro budoucí žáky bývá přínosné, aby si pro svou osobu a svou situaci zvolili správný program - ten, který pro ně bude přínosný.